Kārtējā demagoģija. Bet no sirds :)

Gribu nedaudz pamurgot par mākslu un autortiesībām

Pasaulē ir pierasts, ka kāds kaut ko nopērk un tad to pārdod tālāk. Tas attiecas pilnīgi uz visu, ne tikai uz shēmu preces nopērku -> preces pārdodu un pakalpojumi veicu -> pakalpojumu pārdodu. Prece ražo arī pakalpojumu. Un pakalpojums savienojumā ar preci veido jaunu preci. Maize ar nazi un sviestu, pievienojot sviesta smērētāju, paliek par sviestmaizi. Jeb 5 saņu vērta maizes šķēle plus 5 saņu vērts sviesta pikucis paliek par 20 saņu vērtu sviestmaizi. Skaidrs, ka pakalpojums maksā 10 saņus (aritmētika).

Tagad interesants jautājums: cik maksā dziesma? Vai - cik maksā filma? Vai - cik maksā teātra izrāde?

Cik maksā teātra izrāde - tas ir skaidrs. Aktieru un administrācijas izmaksas, telpu īre, utt...

Vai filma maksā 50 miljonus vai 50 tūkstošus?...

Vai dziesma maksā miljonu vai latu?...

Nekad nebiju aizdomājies par to, KO ĪSTI mums bāž ausīs ar jēdzienu "autortiesības". Pirms šī jēdziena IZGUDROŠANAS (pirms tam bija jēdziens plaģiāts, ja kāds to atceras, jeb pakaļdarinājums) bija radoši cilvēki, kas radīja mākslu. Pēc tam, kad parādījās autortiesības, "mākslinieki" sāka nodarboties ar biznesu. Jo viņi PĀRDOD savu dabu. Viņi uzskata savu mākslas darbu par PRECI un to pārdod par NAUDU.

Vai kāds ir aizdomājies par to, ka 21. gadsimtā māksla ir pazudusi? Ir 60., 70., 80. gadu mūzikas hīti, ir atzīti mākslinieki un skulptori, kas savus mākslas darbus ir radījuši PAGĀJUŠAJĀ (20.) gadsimtā... Kas ir radīts 21. gadsimtā?

Tagad čum un mudž no visādiem remiksiem, rimeikiem un citiem pakaļdarinājumiem. Kas ir noticis ar Raimondu Paulu? Viņš taču nav TIK vecs, ka nevar uzrakstīt jaunu melodiju! Domāju, ka viņam nemaz neko vairs nevajag. Viņam tāpat naudas pietiek... Tagad viņš ir politikā un valdībā un aizstāv autortiesības (es tā domāju).

Domājat, ka esmu tik nopiratizējies, ka... Nē. Varu paskaidrot, kāpēc autortiesību likums ir regress, patoloģija un vispārēja tautas debilizācija.

Mākslinieks izveido kaut ko.
Tas kaut kas izrādās labs, to pērk, mākslinieks ir slavas zenītā. Super!
Māksliniekam nāk piķis.
Mākslinieks mēģina uzcept vēl kaut ko.
Arī sanāk labi. Slava un piķis turpina nākt.
Mākslinieks mēģina uzcept vēl kaut ko...
Producents pasaka: "vecīt, tas ir sūds. to nepirks"
Cauri.

Pamēģina vēl kaut ko, vēl... Nesanāk, nu i pofig. Piķis tik un tā ir. Talants ir "noēsts". Talants jau nav kaut kas, kas visu laiku ir kabatā. Neba velti saka, ka tikai talants mākslinieku baro. Un talants būs tikmēr, kamēr to baros. Muzikanta talants būs tikmēr, kamēr muzikants muzicēs, komponista talants nezudīs tikmēr, kamēr viņš komponēs un gleznotāja talants nezudīs tikmēr, kamēr viņš gleznos. Aktiera talants nezudīs tikmēr, kamēr aktieris uzstāsies uz skatuves.

Kāpēc holivudas aktieri saņem miljonus? Tāpēc, ka holivudā ir talantīgi scenāristi, režisori, operatori un citi TIE, kas veido aktieri. Tas jau nav Ārnija aktiera nopelns, ka Terminators bija kā blīkšķis klusumā. Tikai pēc Terminatora mēs uzzinājām par Konaniem - iznīcinātājiem... Arī Pauls nebūtu nekas, ja viņu nebūtu laikus pamanījuši un neļāvuši nodzerties (lūdzu piedošanu, maestro).

Bizness nokauj mākslu. Tas ir tas, ko gribēju teikt. Padomājiet par to. Ne viss ir patiesība, ko tev stāsta TV un radio. Domā līdzi tam, ko lasi avīzēs, jo tās nav aksiomas, kas jāuztver kā neapgāžama patiesība.

Nedrīkst pieļaut to, ka ar ieguldītu reklāmā naudu var izveidot, "pacelt" zvaigzni. Talantam pašam jāizlauž ceļš pretī slavai. Negribu klausīties "viendienīšu grupas", kuras pēc mēneša vairs nevienam nav interesantas. Negribu skatīties lētos TV šovus, kur uz debīliem jautājumiem atbild debīli intelektuāļi. Negribu skatīties kretīniskas dziesmas ar smukām pupainām meitenēm bez melodijas un balss... Gribu kaut ko ĪSTU!

Negribu, lai mani UN TAVI bērni augtu popkultūras iespaidā. Ienīstu amerikānismu. Ienīstu džinglbellz un makdonaldu. Ienīstu Valentīndienu. Ienīstu repu. Ienīstu rimeikus un remiksus. Ienīstu popkultūru. Un visvairāk ienīstu šovbiznesu :)

Atceries, ka "kultūra" un "nelamāties" nav viens un tas pats. Tas ir daudz vairāk.

Gribētu pateikt vairāk, bet vārdi nesienas kopā. Eju gulēt. Ar labu nakti.

2009-09-22

Komentāri

Janis, 2012. gada 9. novembris, 19:43
Vai nevarētu būt tā , ka varu valstī pedejos 20 gadus ir pakampusi organizēta pofigistu grupa.Varas asociētais ideologiskais tēls varētu būt Ostaps Benders.Slikti ka atmetis roku un neprese burzujus bet spīdzina proletariatu (hegemonu).Vajag kaut ko darīt.Piegriezies jau.
Vārds: (obligāti)
E-pasts:
Teksts: