Kāpēc man te ir DIVAS AVI sadaļas ? Tāpēc, ka šeit es gribētu nedaudz pieskarties pie jaunā AVI standarta, MSux izveidotā, papildinātā un ar visādām neķītrībām piebāztā AVI failu formāta.

piebāztais AVI formāts

Ja Jums ir Media Player ar versiju vismaz 6.x (nerunājot nemaz par smuko septīto), tad varat uztaisīt vienkāršu eksperimentu : paņemiet jebkuru MPEG-1 failu, pārsauciet to par AVI failu un uztaisiet dubultklikšķi. Palaidīsies Media Player un vai nu parādīs filmiņu vai nospēlēs skaņu, atkarībā no tā, kādu failu Jūs nosaucāt par AVI. Tātad Media Player saprot MPEG-1. Ejam tālāk.

To, ka Media Player saprot ASF failus, to mēs arī zinām...

Tas ir tāpēc, ka MSux ir izveidojis savā winDOZē tādu lietu kā Media Control, kurā tiek aprakstīti visi multimēdiju saturošie failu dekoderi. Viens no dekoderiem ir ActiveMovie, kas nodrošina jebkurai programmai būt par multimēdijas pleijeri, programmētājam pilnīgi neko nezinot par multimēdiju faila kodēšanu, saspiešanu, atspiešanu. Vēl viena svarīga lieta ir codecs, kas jau attiecas tikai uz MSux produktiem, kā piemēram WAV faili, kas satur tikai skaņu un AVI faili, kas var saturēt gan skaņu, gan attēlu.

Tad lūk, piemēram, manā datorā ir ielikti 8 video kodieri. Un tie visi attiecas uz tā vai citādi iekodētiem AVI failiem. Kā ActiveMovie sapratīs, ar kādu kodieri vērt vaļā AVI failu ? Tad lūk, AVI faila sākumā ir informācija par to, kāds kodieris jāizmanto šī faila atspiešanai. Tāpat ir ar WAV failiem. Audio kodieru manā datorā ir veseli 10 gab. Starp citu, MP3 kodieris WAV failiem arī ir. Tas nozīmē, ka WAV failu var ierakstīt ļoti mazu (ar parastajiem WAViem ir tāda pati problēma kā ar AVI failiem - tie ir ļoti lieli - 1 minūte nesaspiestas skaņas ir aptuveni 10 MB, bet MP3 formātā aptuveni 1 MB ar bitreitu 128 Kbit/sec).

Vēl, ja Jūs esat dzirdējuši, internetā ir dažas firmas, kas tirgo elektronā veidā filmas un audio albumus. Tie ir ierakstīti uz to firmu serveriem, un pircējs tos var iekopēt savā datorā. Bet, palaižot šo jauko failu (arī caur media pleijeri), parādās internet eksploreris un prasa ievadīt kredītkartes numuru, citādi nekas nebūs. Nu es neesu skatījies, kas notiek pēc tam, kad ievada šo numuru un firmiņa tajā galā dabū savus 5 zaļos, bet pēc visa spriežot, media pleijeris sāks spēlēt mūziku un rādīt filmu. Visas šīs lietas ir sarakstītas tajā vienīgajā AVI failā.

Pie tam vienā AVI failā var sabāzt vairākas audio un video plūsmas (audio / video streams) un pēc izvēles laist ārā. To visu var ieprogrammēt un ar šos labumus itin veiksmīgi izmanto pirāti un citi zvēri ;) Par piemēru, man ir filmas gan oriģinālvalodā, gan tulkojumā. Ierakstītas tās ir tā, ka vienā failā ir divas audioplūsmas un viena videplūsma. Atkarībā no tā, kā palaiž media pleijeri, es varu skatīties filmu gan ar tulkojumu, gan bez tā.

Patiesību sakot, man nemaz nav vēlēšanās saukt šo monstru par AVI failu. To drīzāk vajadzētu saukt par multimēdijas programmfailu.