DISTRIBUTORS (DISTROs)
Distributors, jeb citiem burtiem, distro, ir krietni advancētāks zvērs (ja mēs runājam par interneta distro, nevis par kaut kādu čali, kuram meitene paprasa ierakstīt kādu audio CD ar viņas mīļāko mūziku vai zēns no Latgalītes ar lielu somu, ar kuru nabags skraida pa Rīgas firmām un piedāvā lētu mūziku un filmas). Šim distram (vells, kā mani besī salīdzinājums ar distrofiķi) ir labs interneta pieslēgums, kas parasti pieder kādā biezā firmā, pie tam par ārzemju trafiku nav atsevišķi jāmaksā, kā tas pieņemts ārzemēs. Distro pieslēgums ir ne zemāks par T1, a to i T3, OC3... utt... Latvijā diemžēl šādu distro-pieslēgumu skaits ir ļoti neliels. Un (lai man viņi piedod) šādus distro-serverus var atļauties turēt ISP un valsts iestāžu (kur ir flatrate apmaksa) admini.

Ir publiskie distro, tb tādi vienkārši cilvēki, kam nav nekāda sakara ar pirātu grupām. Kā arī oficiālie distro jeb pirātu grupu kurjeri (courrier), kuriem ir pieeja pie lielajiem serveriem (dump), kuros tie met iekšā visu, kas tiem pagadās pa rokai. Tāpat ir publisko serveru meklētāji (pub). Kas ir pabi, par to atsevišķi vēlāk.

Es arī biju kādreiz DOMiNION DiVX grupas distro... Bet mans ISP izdomāja, ka es tirgojos ar trafiku, jo pāris reizes biju aizsitis ciet viņu mezglu un man diezgan smagi piedraudēja, ka es sēdēšu visu mūžu uz 64 KBit/sec. Es draudus ņēmu vērā un tagad mums ir tikai viens publiskais distro (kas nepieder ne pie vienas grupas). Tas ir Ričs. Nu tas tā... Vēsturei :)

Tātad šim distram ir internet serveris, uz tā griežas vai nu FTP serveris vai HTTP serveris vai parastais mIRC (vai visi kopā).

Distram nevajag būt gudram. Galvenais, lai tam uz servera būtu Linux. Pirāti izvēlējušies Linuxu (vai jebkuru citu Unix klonu) kā VIENĪGO servera OS softu. MS NT serverī ir visas tās pašas funkcijas kā Linuksam, bet MS slimo ar drausmīgu lielummāniju. Lai NT serveris strādātu NORMĀLI, t.i. bez regulārām pārlādēšanām vai servisu pārstartēšanām, ir jābūt MS sertificētiem dzelžiem, serverim jāatrodas noteiktos klimatiskos apstākļos utt utjpr. Vispār šīs MS prasības pret sava softa dzelžiem-izmantotājiem ļoti atgādina padomju laiku jēeskas (EC). Linux atšķirībā no NT ir uzrakstīts ļoti ideāli raugoties no multitāskinga viedokļa. Protams, jebkurš softs var uzkārties. Uzkārušos programmu no Linux var izmest pilnīgi bez sāpēm visai operētājsistēmai. Un serveris pats var uzkārties tikai dzelžu vainas dēļ. NT Sux, Linux rules !

Vienuvārdu sakot, distro liek virsū bezmaksas stabilu tīkla operētājsistēmu, iedod sava Linux boksa šell ekauntu pirātu grupas oficiālajam instalētājam un viss. Es sāku tāpat pirms gada, bet man pietika pacietības tikai uz kādu mēnesi. Pēc tam SAVU serveri es sāku administrēt pats.

Tālāk apskatīsim atsevišķi HTTP/IRC/FTP. No vienkāršākā uz sarežģītāko.