Tātad, formāti...

Ievadā es gribēju nedaudz saputrot galvu tautai ar visādiem svešvārdiem. Tātad, formāts nozīmē vienu noteiktu informācijas ievada-izvada standartu. Un cauri.

Patreiz ir daudz dažādu standartu (tādi kā ISO, PANTONE, ANSI, utt) un daudz dažādu formātu (decimālais, binārais, MPEG, DBF, utt). Lai man nevajadzētu rakstīt visu laiku "kustīgo attēlu izvadīšanas formāts", tad es lietošu vienu vārdu "formāts". Galu galā es ne par ko citu šeit nerakstīšu.

Man liekas, ka visi uz pasaules zina, kas ir ISO - starptautiska organizācija, kas izstrādā starptautiskus standartus. PSRS laikos bija GOST jeb Valsts Standarts, kam bija tieši tādas pat funkcijas kā ISO, tikai "lokāli" Varšavas līguma valstu reģionā.

Kāpēc šī ISO vajadzīga ? Ja visā pasaulē ražotāji pieturas pie vienādiem standartiem, tad patērētājiem ir vienkāršāk kombinēt iepērkamo produktu kopas. Tāpat arī ir ar formātiem. Ja ražotājs izlaiž televizoru ar savu, nevienam nezināma attēla/skaņas/krāsu/kodējuma formātu, kuru uztur viena televīzijas translācijas stacija, tad uz šā televizora ekrāna varēs redzēt tikai tās vienīgās stacijas raidījumus un šos televizorus pirks tikai tie pircēji, kam būs neatturama kāre redzēt šīs stacijas raidījumus. Protams, ka šādus televizorus nepirks vai pirks ļoti maz. Cits piemērs. Ir dažādas krāsas. Ir sertificētas (ISO), kuras garantēti var uzkrāsot uz koka, metāla, plastmasas virsmām. Tāpēc pasaulē ir vienoti standarti (kā arī datu pārraides un saglabāšanas formāti). Un tāpēc pastāv ISO, kas uztur kaut kādu redzamu kārtību visu standartu jūklī. Starp citu, ISO nav nekāda sakara ar jaunu standartu izstrādājumiem. Tie nav zinātnieki-izgudrotāji. Tie ir parasti klerki-grāmatveži.

Tagad par attēlu formātiem.

Es domāju, ka atradīsies daudz MSux produkta lietotāju, kas neko nav dzirdējis par bitmap. Tieši tā sauc nekustīgās fotogrāfijas (arī citās platformās). Protams, vēl ir tāda lieta kā Windows Metafile, bet tas ir MSux formāta vektorgrafikas attēls un ar bitmapu tam nekāda sakara nav.

Šajā tabulā esmu sarakstījis populārāko bitmapu formâtus :

faila paplašinājums formāta īss apraksts
BMP Windows Bitmap - attēls, pilnībā gatavs izvadam (uz ekrāna/printera). Nav saspiests.
TIF, TIFF Tagged Image File Format - parasti saspiests attēls ar LZW algoritmu. Loti populārs izdevniecību darbos, jo oriģināls ir ekvivalents ar saspiesto.
GIF Graphics Interchange Format - vienmēr saspiests ar LZW algoritmu attēls, parasti izmantojams internetdizainā. Iespējams veidot animētos GIFus, kas izskatās kā mazas īsas filmiņas. Saspiestais fails aptuveni 5 reizes mazāks nekā oriģinālais.
JPG, JPEG Joint Photographic Experts Group - formāts, kas uz doto brīdi attēlus spiež vislabāk. Diemžēl saspiestais attēls nav 100% vienāds ar oriģinālo attēlu. Zūd nenozīmīgas ar aci nemanāmas atšķirības. Bet cilvēka acij pietiekami līdzīgs oriģinālam, lai nevarētu pamanīt atšķirību. Ļoti populārs internetdizainā un mājas poligrāfijā (datorfotoalbumi utml). Saspiestais fails aptuveni 20 reizes mazāks kā oriģinālais.
PNG Portable Network Graphics. Pagaidām reti izmantojams, līdzīgs JPEG formātam.

Ir vēl daudz dažādu bitmapu formātu, bet tie laikam šai priekšmetā nederēs :)

Laiks brist tālāk apskatīt, kā tad parādījās AVI formāts.