FTP CLIENT
Sākšu laikam ar FTP klienta progzām. No sākuma, kad es vēl nebiju pietiekami iebraucis visā šajā FTP pasākumā, man patika izmantot tādu programmiņu kā CuteFTP. Bet diemžēl CuteFTP izrādījās ļoti sakaina. Pirmkārt, tā ir šārevāre un pēc mēneša tā sāk kauko nelabu darīt. Kad es sāku meklēt visādus krakus šitai kretīniskajai CuteFTPei, izlasīju ļoti interesantu informāciju - kraki nāk pastāvīgi ārā, bet neviens no tiem nestrādā vai strādā daļēji. Pēc tam vairs neko nemeklēju - nemainīšu sava kompa performanci pret visādi citādi smuku CuteFTP :) CuteFTP 3.xx sāka rādīt reklāmu, a CuteFTP 4.xx vispār noslēdza daudz vērtīgu operāciju, piem. neļāva izveidot direktoriju vai nopumpēt direktoriju. Un kraku šai kjūtei normālu, kā izrādās, nav... Pie tam CuteFTP ir drausmīgi rijīga - tā norij neparko kaukādus 6 MB atmiņas. A ja vajag slaukt uzreiz vairākus failus ? Vai no vairākiem serveriem ? Nu nafig. Tagad es izmantoju FlashFXP. Programmiņa tiešām laba, pie tam vēl tā uztur FXP (FTP to FTP Xfer protocol), kas tas tāds, to pie FTP serveriem.

Protams, šeit nedrīkst nepieminēt mūsu mīļās jebkuras tīkla operētājsistēmas (gan WinSux, gan kādas citas) komandrindas programmiņnu, kuru izsauc vienkārši rakstot "ftp serveris", kur servera vietā jāieraksta FTP serveris, kuram vajadzētu pieslēgties. Tāpat bez jebkādas modificēšanas strādā advancētie internet browseri kā Internet Explorer un Netscape Navigator, ja URL adreses vietā "http://" vietā ieraksta "ftp://" :). Eksploreris un Nafigators nav labie FTP klienti, tiem trūkst ļoti daudz vajadzīgu funkciju. Bet, lai novilktu vienu divus failus, tie ir pietiekami ērti.

Tagad nedaudz par klienta konfigurāciju. Principā, ja jau cilvēks ir atradis FTP klientu un uzinstalējis, tad nav vērts sevišķi brist purvā ar stulbiem padomiem. Vienīgā lieta, ko varbūt visi nezin, ir kā pareizi iziet caur proksi vai firewall. Ja Jūs atrodaties aiz firewall vai rūtera vai sauciet to kā gribat, galvenais, ja Jūsu IP adrese ir nevis ārējā, bet iekšējā, tb tā izskatās šādi 192.168.x.x vai 10.0.x.x, tad FTP klientā ir jāatrod vietiņa, kur var uzlikt ķeksi uz PASV mode. Citādi FTP serveris mēģinās sūtīt informāciju uz Jūsu iekšējo IP adresi, pie kuras tas netiek. Nu ja nezinat kur to meklēt, paprasiet savam adminam kāda IP adrese jums ir - ārējā vai iekšējā - tas ir nevainīgs jautājums, adminam nevajadzētu neko sliktu nojaust :)

Beidzot esam klāt pie FTP servera.