Sagribēju padalīties ar visiem.

Varbūt esmu slims. Varbūt, ka man ir paranoja. Ilgi apsvēru ideju rakstīt un dalīties. Sanāks, laikam, psihiski slima cilvēka murgs. Bet tas nāk no sirds (garīgi nelīdzsvarotajiem nekas nevar nāk no skaidra prāta). Izlasiet un pārdomājiet.

Šī doma jau sen klaiņoja pa galvu, bet izkristalizējās tikai pēc Terminatora-3 noskatīšanās. Atcerieties ? Visas filmas ideja (ja, protams, atmet vienas „dzelzs lēdijas” skraidīšanu pakaļ Švarcam), bija tāda, ka robotus un mašīnas sacels kājās super-kompjūters, kas galu galā izrādījās datortārps. Visparastākais datortārps-vīruss, kas izplatījās pa miljoniem datoru visā pasaulē un sāka kontrolēt visu, kas bija datorizēts. Tātad, miljoni datoru apvienojās supersarežģītā un superjaudīgā datorā un sāka iznīcināt cilvēkus un civilizāciju.

Kad es mēģinu novilkt paralēli starp izdomāto Terminatora pasauli un mūsu pasauli, man sāk celties mati stāvus gaisā. Vai tas tik tiešām nav iespējams ? Vai tā ir ne-zinātniskā fantastika? Pasaulē ir miljoni personālo datoru un tie arvien vairāk un vairāk tiek pieslēgti pie interneta, kas paliek arvien ātrāks un ātrāks. No šodienas pat pie mums, Rīgā, sāk darboties publiskais gigabita optiskais tīkls „Metro”. Un padomājiet paši – cik no tiem miljoniem datoru ir apgādāti ar „caursspīdīgo” un „superdrošo” operētājsistēmu „Windows”? 90%? Vai 99%?

Tik tikko mēs visi esam pārcietuši MSBlast tārpu. Tiem, kas nezina šī tārpa darbības principu, mēģināšu dažos vārdos to populāri izskaidrot. Tika atklāta Windows drošības nepilnība, jeb, citiem vārdiem - caurums. Pateicoties šim caurumam, jebkurš (iedomājieties!) varēja uz datora, uz kura bija Windows 98/ME/2000/XP, izpildīt jebkuru programmu. Tas nozīmē, ka jebkurš varēja ne tikai nolasīt pilnīgi visu informāciju, kas atrodas uz jebkura Windows datora (tai skaitā arī to, ko Jūs uzskatat par pilnīgi drošu, slepenu un nevienam citam nerādāmu), bet arī darīt ar šo datoru jebkuras darbības. Viens no piemēriem bija MSBlast vīruss. Starp citu, viens no vismazāk bīstamajiem. Neviens nevar pateikt pat aptuvenu skaitli – cik no vispasaules Windows lietotājiem dabūja iekšā šo tārpu. Bet varētu būt, ka šis skaits ir ļoti, briesmīgi, nežēlīgi liels.

Atgriežoties pie Terminatora – lūk, re kur ir tie vārti, pa kuriem var ielīst super-datoru-vīruss-kas-apvieno-sevī-miljoniem-datoru.

Neviens no mums nezina, cik un kādi caurumi ir palikuši Windows operētājsistēmā. Neviens nevar pat aptuveni pateikt, vai tie Windows atjauninājumi, kas ir novelkami no MS saita, ver ciet vecos caurumus un never vaļā jaunus. Jā, vecos caurumus tie aizver gan!

Esmu noguris. Esmu jau tajā stadijā, kad esmu sapratis, ka Windows ir slikts, bet vēl neesmu pietiekami sapratis, ka kāda cita operētājsistēma ir labāka. Negribu bļaustīties pa ielām, bārstīdams pelnus uz galvas ar vārdiem „pasaules gals klāt!”. Pie tā gan jau nonāksim kaut kā nebūt bez manas palīdzības.

Negribu rakstīt antireklāmu MS. Bet tā sanāca, ka visNEdrošākā un visNEstabilākā un visRIJīgākā un visDĀRGĀKā operētājsistēma bija, ir un paliks Windows un tās, kas ir veidotas uz tās bāzes. Ir alternatīva, protams. Un tā ir Linux.

Stulbi, protams, sanāca. Nevajadzēja, laikam, to rakstīt. Bet, ja esi izlasījis visu līdz galam, tad izmet Windows instalāciju mizkastē un uzliec uz sava datora Linux. Ja tam arī ir caurumi, tad tikai tādi, kurus tu pats atvērsi. Un nebūs vainīgs mazais-mīkstais pie tā, ka kaut kāds p...pis no nezin kurienes iegāzis tavā datorā spam-serveri vai pirātisko ftp serveri. Un būs tavs dators vienmēr kārtībā. Beigušies tie laiki, kad Windows bija labs. Tagad jāsāk domāt ar galvu.

 


Iesūtīja: martix, 2007-02-13 12:02

Piekrītu, Robert, bet ir viena problema, kas manuprāt būru jārisina pirmkārt - izglitiba. Strādaju ar bērniem, proti - Latvijas nākotni. M$ garšu šie sāk izjust jau skolā. Skolās (nevaru apgalvot ka visās, bet domāju ka lielākā daļā) viss pārpildīts ar M$ produktiem. Augstskolās, kur nav sakara infirmācijas tehnoloģijām - arī. Domāju ka daudzi pat nezin, ka ir daudz labāka alternatīva GNU/linux, ka DB reklāma "par softu IR jāmaksā" ir maldinošā. Cilvēki nezin, ka nav obligāti jālauž galva mācoties datora angļu valoda (tulkoti "logi" arī garām), jo ir lieliski iztulkotās opensource programmas, kurās pat pirmās iekavas tiek liktas lejā, un tikai otras augšā. Nezin, ka spiest "Start" lai izslēgt datoru nav vienīgais variants...


Cilvēki nezin, un tas ir tas sliktākais. Kamēr cilvēki iepazīst datorus tikai no vienas puses (un ne no tās labākās), tikmēr šī problema pastāvēs.


Be free, use linux.