RIPERS

Ir ļoti daudz firmu, kas ražo programmas. Raksta un pārdod. Ir daudz mūzikas tiražēšanas kompānijas, kas ieraksta kādu grupu, taisa tai reklāmu un tad spiež šo mūziku uz CD un izplata pa veikaliem. Līdzīga situācija ir ar filmām - gan DVD, gan VHS un VCD. Bieži vien notiek promotion tirāža demonstrācijai un tirgus izpētei. Gan jau visi ir redzējuši kreisās N pakāpē kopētās VHS filmas ar pretīgu tulka balsi un skrejošus burtiņus tipa "šī presentation ir tikai demonstracionālām purposēm un nav priekš tirgošanas. ja kāds šo kaseti ir nopircis, lūdzu zvaniet uz kaut kādu 1-800-NOCOPYS vai tml" angļu valodā. Nu re šādu filmu pērkot, jūs, draugi, atbalstat VHS pirātus. Nevienam gadienā nav ienākusi doma, cik viens videomagnetofona īpašnieks var sapelnīt naudu ar kreiso VHS filmu tiražēšanu ?... :) Tagad laikam laiki nav tie...

Lūk... Tie cilvēki, kas paņem jaunu, tikko iznākušu mantu (nav šķirbas, vai tā VHS filma, DVD, jauna programma vai spēle, audio CD vai vēl kaut kas) un to nokopē, ir riperi. Kāpēc viņi to dara ? A vells viņu zina. Man liekas, ka tas, ko viņi stāsta par to, ka viņiem nauda nav vajadzīga, ir fufelis. Kaut kādā veidā viņi tomēr savu labumu gūst...

Par pirātu šis riperis kļūst (kā man liekas) tajā brīdī, kad viņš šo kopiju nodod tālāk citam. Kāpēc tikai tad ? Nedomāju, ka var uzskatīt par pirātu cilvēciņu, kas izdomājis no CD ierakstīt uz kasetes muzonu, lai varētu klausīties savā pleijerī vai mašīnā. Vai uztaisa rezerves kopiju programmai uz disketes vai CD.

Mani, varētu teikt, kaut kādā mērā sajūsmina pirāti (sakarā ar riperiem). Sajūsmina un izbrīna tas fakts, ka filmas, mūzika, spēles utt... nonāk aptaustīšanai un lietošanai pasaulē diezgan ilgi pirms oficiālās tirgošanas sākuma. Kaut vai filma O Brother, Where Art Thou ?. Tā kinoteātros ASV iznākusi 2000. gada 22. decembrī, pirāti to no DVD noripojuši jau 2001. gada 25. februārī, pie kam oficiālais DVD izlaišanas datums nav zināms vēl tagad (2001-Marts-07). Kas tas ir par DVD es nezinu, no kā to ir ripojuši, bet kvalitāte IR DVD ! Var jau būt, ka tas ir noripots no kinoteātru versijas ciparu diska (esmu dzirdējis, ka tādi ir, tikai izšķirtspēja tādiem diskiem ir divreiz lielāka kā mājas DVD), tieši tāpat kā Star Wars Episode 1: Phantom Menace bootleg.

Pirātu grupas cīnās par to, lai tie pirmie (pirms citas grupas) noripotu un izlaistu pasaulē savu ciparoto produkciju. Tāpēc tie ir kaut kādā veidā "piezīdušies" pie kompaktdisku un DVD cepšanas rūpnīcām, pie veikaliem, kas tos tirgo uc. Kādā veidā tie ir ieinteresējuši tos cilvēkus, kas tur strādā, tas man ir noslēpums, bet noteikti ir ieinteresējuši ;) Var jau būt pat tas, ka veikalos un rūpnīcās strādā tie paši riperi, kas pieder pie kādas grupas. Tad viss nostājas savās vietās - gan kā es varu dabūt vēl nepārdodamu mantu savā kompī, gan kāda materiāla interese ir šiem ripu piegādātājiem.

Es jau vismaz gadu nebrīnos, kad man atnāk announce pa e-mailu par kaut kādu spēli, kas drīzumā parādīsies veikalos, kuru esmu draugam iedevis izspēlēt un tā jau sen ir izieta cauri. Par mūziku un filmām es neko nepiebildīšu, ja nu venīgi to, ka mūziku ripo šur tur jau skaņu ierakstu studijās (lasīju to NFO failā), t.i. jau ilgi pirms tam, kad to vispār izdomā rakstīt uz CD :)

Tātad, kas ir riperis, man liekas, ka ir skaidrs. Tagad par to, kas par zvēru ir distributors.