MINE FTP SERVER
Nu cilvēciņš grib pacelties no parasta lamera līdz leimam jūzerim. Tātad, es noprotu, ka ievads ir lasīts un par minimālām prasībām nav ko atkārtoties. Par IRCu arī it kā viss ir skaidrs. Ķersimies vērsim pie ragiem.

Pirmkārt, jāizdomā, vai tu turēsi FTP serveri pie sevis vai savā firmā vai valsts iestādē, kur tu strādā. Ja tu strādā par adminu, tad tas ir visvienkāršākais. Tad es secinu, ka par prokšiem un rūteriem tev ir skaidrība un vari šos murgus nelasīt. Spied next augšā. Kaut gan gadās visādi admini ;) Pat tādi, kas monitoru par televizoru sauc ... Un jauc vīto pāri ar televīzijas antenas kabeli...

Tagad prokši un rūteri.

Proksis jeb proxy ir tāds kompis, kas strādā kā starpnieks starp klientu un serveri. Katram ISP ir savs proksis. Ja ISP ņem atsevišķu apmaksu par ārzemju trafiku, tad, nokonfigurējot savu datoru, lai informācija iet cauri proksim, cena par ārzemju trafiku samazinās. Vienkāršāk izsakoties, klients pasaka proksim, lai tas iedod klientam tādu un tādu failu no tāda un tāda servera. Latvijā tagad plaukst prokšu bizness. Var noīrēt kaut kādu prokša kanālu par niecīgu summiņu, piem 15 Ls/mēn. Bet diemžēl šie prokši ir attiecināmi tikai uz webu. Un weba proksim ir ierobežojumi uz Javas aplikācijām. Sorī...

Protams, ir arī IRC prokši. Bet par tiem es gan nerakstīšu. Prokša princips viens, kā es aprakstīju par HTTP proksi.

Ir vēl tāda lieta kā firewall (esmu dzirdējis latvisko tulkojumu ugunssiena). Parasti tas ir dators, kam ir izeja uz internetu un caur lokālo tīklu pie tā datora tek pieslēgti citi datori. Firewall-am vajadzētu strādāt kā proksim (ja bišku dziļāk padomā). Bet bez papildus prokša iespējām. Parasti admini ar firewall-u atslēdz tos TCP portus, kuri liekas tiem nevajadzīgi un neizmantojami. Protams, vislabākā aizsardzība no nesankcionētas piekļūšanas informācijai datorā (tieši tam domāti firewall-i) būtu pabāzt to datoru zem preses. Bet tā kā normāla datoru tārpa dzīve bez tiem nav iedomājama, tad izmanto vairākas drošības metodes, lai aizsargātu informāciju no visādiem hakeriem, krakeriem un citādiem ...heriem. Par to lasiet citur. Es neesmu datoru drošības pasniedzējs.

Rūters (router) ir dators (ne obligāti datora korpusā), kas pārsūta informācijas plūsmu no viena datora uz otru. Parasti ar rūteriem savieno dažādus lokālos/globālos tīklus. Rūterim var uzlikt firewall un/vai prokša funkcijas - cik nu katram ar tiem finansiāliem resursiem apstāv lietas. Tātad, pirmais, kas atbild par rūtingu, ir ISP. ISP konfigurē savus rūterus tā, lai informācija no viena datora uz otru aizskrietu ar pēc iespējas mazāk pāradresācijām caur citiem rūteriem. Jo līkākas tava ISP admina rokas jo ilgāk IP pakete lēkās cauri rūteriem. Esmu dzirdējis, ka VITAs tīkls ir nokonfigurēts tā, ka ... (nu nevar daudz prasīt no valsts iestādēm, kur adminam maksā 200 uz papīra) man trūkst cenzētu vārdu. Pagājis laiciņš... VITAs tīklā notikušas izmaiņas uz labo pusi... Bet diemžēl tik un tā man zināmie VITAs pakļautībā esošie serveri ir uz NT bāzes. fui...Ja tavā kantorī stāv rūters, kas pieslēgts pie interneta, tad visdrīzākais, ka par to arī atbild tavs ISP. Parasti rūters ir nokonfigurēts tā, ka tam ir atslēgti visi NETBIOS porti un parasti arī visi ienākošie porti izņemot tos, kuri vajadzīgi pasta, weba un ftp serveriem. Protams, ja tu neesi galīgs daunis, tad rūteri vari pārkonfigurēt. Māka tur tiešām nav liela.

Tagad esam tikuši līdz FTP serverim. Par rūteri un proksi tu zini. Ja vēl nepieleca, izlasi šo lapu vēlreiz. Ja arī tad nepieleca, tad meklē internetā. Ja angliski lasīt nemāki, tad es neko nevaru palīdzēt. RTFM ! No sākuma tikai atrodi Tildes vārdīcu ;)

vienvārdu sakot, spied nākošo... tb pabu